Użyteczność i funkcjonalność

Co musi zawierać‡ dobrze zbudowana strona www? Część 8
  • Adam Pioch - Akademia Skutecznego E-biznesu

Co znajdziesz w tym materiale wideo?

Użyteczność jest wygoda i intuicyjność obsługi. A funkcjonalność to liczba opcji, funkcji jakie ma jakieś urządzenie czy np. strona www.

Zazwyczaj im więcej funkcji tym trudniejsza jest nauka i obsługa urządzenia. Weźmy na to telefon gsm sprzed 10 lat i współczesny smartphon. Tutaj zarówno użyteczność jak i funkcjonalność są całkowicie na innym poziomie. Liczba funkcji smartphonów bije na głowę telefony sprzed 10 lat ale dobrze rozwiązana użyteczność ekranów dotykowych sprawia, że poznanie i używanie smartphonów nie jest trudne.

Połączenie użyteczności z funkcjonalnością strony www nie jest trywialnie proste ale na szczęście wykonalne. Z materiału filmowego dowiesz się jak mając praktycznie ołówek i kartkę przeprowadzić prosty test którego dość sporo stron www nie zalicza. Test oceniający wygodę obsługi intuicyjność strony www.  Jest to test Steve’a Kruga. Obejrzyj przykłady na konkretnych stronach www a potem przetestuj własną witrynę. Jeśli nie zaliczy testu to wiedz jedno: użytkownicy mają mniejszy lub większy problem w poruszaniu się po Twojej stronie www.

Omawiamy w materiale filmowy także jak w biurze z większą ilością osób przeprowadzić testy użyteczności stron www. Jak przygotować zadania, jak prowadzić test i co bez czego test nie daje efektu jeszcze zrobić podczas prowadzenia testu.

To samo tyczy się funkcjonalności stron www. Poznasz czym jest brzytwa Ockhama przez redukcji zbędnych nadmiarowych funkcji realizowanych przez witrynę www.

Poznasz historię  Powielacza_pl jako przykład skopanej użyteczności przez nadmiarową funkcjonalność. Zobaczysz najczęstsze błędy właścicieli  e-sklepów.

I co przechodzisz test Steve’a Kruga? Czy jest tak jak z obrazkiem powyżej ani to użyteczne ani funkcjonalne: automatyczne kadrowanie (funkcja) nie zawsze oznacza dobre (użyteczne) efekty wizualne ;-)